Oktoberfesti ajalugu

Baieri eeskujuna tähistatakse Eestis Oktoberfesti Tallinnas. Et mitte unustada Münchenis toimuva  originaalpea ajaloolist tausta, on siin sellest lühike ülevaade:

Idee

Ei kuningas ega minister, vaid kodanlik seersant pani oma ideega aluse Oktoberfestile. Just tema, seisuselt Baieri rahvusväe liige, tegi ettepaneku tähistada Baieri Ludwigi ja Saksimaa-Hildburghausen printsessi Therese pulmi suure hobuste võidusõiduga. Pankur ja ratsaväe major Andreas von Dall’Armi edastas kuningale Max I Josephile ettepaneku, mis võeti koheselt suure innuga vastu.

Esimene Oktoberfest

17. oktoobril 1810 oli aeg sealmaal: Kuningliku pruutpaari auks, kes 12. oktoobril 1810 oli abiellunud, toimus esimene hobuste võidusõit, mis on tänase Theresienwiese’l peetava Oktoberfesti eelkäija. Theresienwiese asus tol ajal veel äärelinnas ning sai oma nime pruudi, printsess Therese järgi.

Läheb edasi!

Aasta pärast seda nõustusid kõik, et pidustused peaksid jätkuma. Korraldajaks oli sel korral „Baieri põllumajanduslik ühendus“, kes kasutas pidustusi ja hobuste võidusõitu talupoegade jõukuse näitamiseks. 1813. aastal tuli Napoleoni sõdade tõttu Oktoberfest esmakordselt ära jätta.

19. sajandi lõpul arenes Oktoberfest üha enam selliseks pidustuseks, nagu me seda tänapäeval teame. Elektrilised tuled valgustasid putkasid ja karusselle, aina rohkem vaatajaid tundsid ennast melust haaratuna ja pruulikojad seadsid tänu suurele nõudlusele väikeste kioskite asemel üles suuri õlletelke koos ansamblitega. 

Oktoberfest täna

Tänapäeval on Oktoberfest maailma suurim rahvapidu, mis meelitab igal aastal Münchenisse üle kuue miljoni külastaja. Aina rohkem külastab Oktoberfesti inimesi välismaalt, seejuures mitte ainult naaberriikidest nagu Itaalia, Austria ja Holland, vaid eelkõige ka Ameerika Ühendriikidest, Jaapanist ja Austraaliast.

Rohkem informatsiooni: www.oktoberfest.de

Facebook